Dashboard toptitels 2025

27-08-2026

KVB Boekwerk presenteert opnieuw de cijfers over de toptitels, als onderdeel van de jaarlijkse Marktmonitor. In 2025 zijn er in Nederland 197 duizend unieke Nederlandstalige (papieren) boektitels verkocht. Samen waren deze titels goed voor een bruto omzet van 505 miljoen euro. Ten opzichte van 2024 en 2023 is het aantal unieke titels gelijk gebleven.

Een aanzienlijk deel van deze unieke titels kent een beperkte verkoop. Slechts een klein aantal zeer populaire titels is verantwoordelijk voor een groot aandeel van de totale boekenverkoop: de zogeheten toptitels. Deze bestverkochte boeken zijn van grote waarde voor de sector.

De top 100 was in 2025 goed voor 13% van de totale omzet. Zowel het omzet- als het afzetaandeel zijn ten opzichte van 2024 nagenoeg gelijk gebleven. In het onderstaande dashboard vindt u per genre terug hoe belangrijk de top 100 is voor de omzet van titels binnen dat specifieke genre.

Onder het dashboard vindt u een overzicht van de belangrijkste bevindingen uit het onderzoek.

Door een uitbreiding van het GfK-retailpanel in 2025 is de marktdekking verbeterd. Hierdoor kunnen sommige cijfers en trends afwijken van eerdere edities. Vanwege de uitbreiding van dit panel is er ook voor gekozen om alleen data vanaf 2023 te tonen; met eerdere jaren is de data namelijk niet goed vergelijkbaar. Een nadere toelichting hierop is opgenomen in de onderzoeksverantwoording.

Dashboard belang van toptitels

De belangrijkste resultaten opgesomd

  • Het belang van toptitels voor de Nederlandse boekenomzet is de afgelopen drie jaren weinig veranderd: het aandeel titels dat verantwoordelijk zijn voor 50% van de totale omzet blijft 1,3%.
  • Vorig jaar communiceerden we een lichte daling van de bestsellerisering op basis van de toen bekende cijfers.  Door het verbeteren van de marktdekking van het GfK-retailpanel moeten we dit bijstellen. De positie van bestsellers is over de afgelopen 3 jaar nagenoeg gelijk gebleven. Dit geldt ook voor het literaire-cultureel segment. Hiermee is er dus geen sprake van toename van het belang van toptitels (bestsellerisering), maar ook geen afname. 
  • Als we naar de verschillende genres kijken, zien we enkele verschillen. Bij kinderboeken neemt het percentage titels dat nodig is voor 50% van de omzet met 5% af toe sinds 2023. Dat er relatief meer titels nodig zijn voor 50% van de omzet, betekent dat het belang van bestsellers lijkt te dalen. Het is nog te vroeg om over een trend te spreken, maar in komende jaren zullen we hier meer over kunnen zeggen. 
  • De andere drie genres laten geen consistente toe- of afname van het belang van bestsellers zien.
    • Bij fictie was in 2024 sprake van een lichte toename van het aandeel titels nodig voor 50% van de omzet, maar in 2025 neemt het aandeel weer af en komt het uit op 2% lager vergeleken met 2023. 
    • Ook bij non-fictie informatief nam het aandeel titels verantwoordelijk voor 50% van de omzet toe in 2024, waarna het in 2025 weer daalde. Desondanks ligt het aandeel van de titels die verantwoordelijk zijn voor 50% van de omzet nog altijd 7% boven dat van 2023. 
    • Bij non-fictie vrije tijd zien we juist het omgekeerde beeld: daar nam het aandeel titels nodig voor 50% van de omzet in 2024 juist af, waarna het in 2025 weer toeneemt naar bijna het niveau van 2023. 
  • Het omzetaandeel van de top 100 van de totale markt is met 2 procentpunten afgenomen ten opzichte van 2023 en staat gelijk aan 2024. Hetzelfde beeld zien we ook binnen het literair-cultureel segment. Ook bij de genres fictie, kinderboeken en non-fictie non-informatief zien we (zeer) lichte dalingen. Bij non-fictie vrije tijd zien we juist dat in 2025 het aandeel van de top 100 licht is gestegen. Ook hier geldt: van een trend kunnen we nog niet spreken, maar in komende jaren zullen we hier meer inzicht in krijgen.
  • Als we kijken naar de omzetaandelen van de genres binnen de top 100, zien we dat fictie het grootste aandeel heeft: 61% in 2025. Dit is 2 procentpunt minder dan in de twee voorgaande jaren. Kinderboeken hebben daarna het grootste omzetaandeel met 15%, gevolgd door non-fictie informatief met 13% (+2 procentpunten vergeleken met vorig jaar). Non-fictie vrije tijd heeft het laagste omzetaandeel: 10%. Wel is dit aandeel met 5 procentpunten gestegen t.o.v. 2023 en daarmee verdubbeld. 
  • Ook in de top 101–250 heeft fictie het grootste omzetaandeel. Dit aandeel is gestegen van 44% in 2023 naar 49% in 2025. Ook het aandeel van kinderboeken is gestegen met 8 procentpunten naar 21%. Deze stijgingen gaan gepaard met een daling in omzetaandeel van non-fictie vrije tijd en non-fictie informatief (resp. 14% en 13% in 2025). 
  • In 2025 is het omzetaandeel van de top 100 titels voor fysieke boekwinkels met 1 procentpunt toegenomen over de totale markt. Het aandeel ligt daarentegen nog 2 procentpunten lager dan in 2023. Hetzelfde beeld zien we voor het literair-cultureel segment. Bij kinderboeken zien we een lichte daling vergeleken met vorig jaar en bij de andere genres een lichte stijging. 
  • Bij e-commerce daalt het omzetaandeel van de top 100 titels in de afgelopen 2 jaar over de totale markt. Deze daling zien we ook bij het literair-cultureel segment en de meeste genres (met uitzondering van non-fictie vrije tijd). 
  • In 2025 is het afzetaandeel van de top 1% titels 46%; dit is gelijk aan de twee voorgaande jaren. 
  • De top 1% van de titels heeft een iets groter afzetaandeel in fysieke winkels (43%) dan bij e-commerce (42%). Ten opzichte van het voorgaande jaar is het aandeel in fysieke winkels met bijna 1 procentpunt gestegen, en bij e-commerce is het gelijk gebleven.  

Ook interessant voor u